look at this HOTT interview i did

Baliset

guitar deity
Jul 31, 2002
7,498
5
38
45
New England
www.maudlinofthewell.com
Maudlin Of The Well se trenutno nalazi u studiju, snimajući svoj novi album. Kada možemo da očekujemo da ćete ga izdati? Šta se još dešava kod vas u zadnje vrijeme.
Greg: "Da, novi album je napola završen, možda čak i više - nisam bio na zadnjem snimanju, ali uglavnom radi se. Sve ide po planu za sada i novi album bi trebao da ugleda svijetlo dana u julu ili avgustu ove godine. Izgubili smo par članova koji su bili na prošlim albumima, ali se trudimo da završimo prvo snimanje albuma, pa ćemo da odlučimo šta ćemo i kako ćemo za žive nastupe."

maudlin1.jpg
Pričajući o novom albumu, reci nam nešto o njemu...

Greg: "Album za sada nema naziv, a sadržavaće pet pjesama, sa ukupno 55 minuta muzike. Nazivi pjesama su "The Antique", "A Pitcher of Summer", "The Manifold Curiousity", "Wayfarer" i "Marathon". Mada smo već duboko u snimanju, ne mogu ti reći kako će sve to ispasti na kraju, ali sam siguran da će ovo biti naš najžešći album do sada! Biće to velika promjena od "Bath / Leaving Your Body Map" i mislim da će mnogi naši fanovi ostati u šoku, ali i da će vidjeti da je to logičan korak naprijed za nas."

Tokom svoje karijere izdavačka kuća je bila i ostala Dark Symphonies i vjerovatno je da ste zadovoljni sa njima. Ali ipak, reci nam svoje mišljenje? Kako ste uopšte došli u kontakt sa njima?
Greg: "Dark Symphonies nas tretiraju vrlo dobro. Posvećuju se produciranju snimka i izdavanju albuma koji im se svide, a svojim bendovima daju punu slobodu u kreativnosti, što je odlično. Mi nismo bili u potrazi za izdavačkom kućom, nismo se tome dosta posvećivali. Momci iz Dark Symphonies-a su nas čuli i odlučili da nam ponude ugovor."

Vratimo se u prošlost - za one koji nisu upućeni, reci nam nešto više o samom bendu...
Greg: "Bend smo osnovali Toby, Byron i ja još 1996. godine, kao jedan obični projekat u kojem bi se zabavi. Tu i tamo smo dovodili svoje prijatelje, muzičare i svirali, zezali se. Nakon što smo dobili ugovor, sve je postalo ozbiljnije i morali smo da se posvetimo i sviranju uživo."

Maudlin Of The Well je inače poznat po svom neobičnom zvuku. Da li ste taj zvuk njegovali od početka ili je bila korak po korak razvijana?
Greg: "Da, to je bilo zaista prirodno. Toby, Byron i ja smo imali skoro 10 godina iskustva po raznim bendovima, pisali smo i snimali svakakvu muziku. Dosta smo experimentisali sa muzikom i razvijali je, čak i prije nego što smo oformili MOTW. Ljudima se može činiti čudnim zvuk na našem prvom albumu, ali on je bio razvijan najmanje tri godine i prošao je mnoge promjene i razvoj."

Šta vas inspiriše da pišete takvu muziku i kakve emocije i poruku ona nosi u sebi?
Greg: "Inspiracije stižu od svih strana. Od odnosa sa drugim ljudima, emocija koje u sebi nosimo, snova koje sanjamo... svega! Muzika je nešto što proizilazi iz nas. Mi ne radimo ništa više osim što slušamo sebe i osjećaju pretočimo u muziku. Ne mogu reći da se baš trudimo da prenesemo neku poruku slušaocima, već jednostavno želimo da ljude odvedemo u novi svijet. Vrlo jednostavno da pobjegnu od svih stvari, ali se nadam da kada preslušaju muziku, da će im ona pomoći da se pronađu, ustale svoju ličnost, otvore oči široko... Neki od fanova, što su nam pisali, su tako reagovali i vrlo mi je drago čuti nešto takvo - da imaš uticaj na nekoga."

Koliko sam primjetio, koristite mnoge metal i ne-metal instrumente, kao i različite stilove svirke (jazz na primjer)...
Greg: "Koristimo ono što nam je potrebno da ostvarimo svoju viziju. Ako to znači da treba da sviramo trombon ili flautu ili možda saksofon, naći ćemo nekoga ko bi htio to da odsvira."

maudlin2.jpg

Uvijek dovodite nove članove u bend ili i sami znate svirati više instrumenata? Kakva je stvar sa sviranjem uživo?
Greg: "Što se tiče snimanja u studiju, dosta toga sami odrađujemo. Na primjer naš klavijaturista Terran svira takođe i saksofon, klarinet i flautu, tako da baš i ne dovodimo previše ljudi tokom snimanja. Ali opet, postoje i neke šupljine, tako da uvijek dovodimo violiniste u bend, jer niko od nas ne zna da svira violinu. Što se tiče koncerata, trudimo se da odsviramo sve što smo u mogućnosti, ali to je dobra šansa za experimentisanje i improvizacije, tako da smo slobodniji kad sviramo uživo, dodavajući nove dijelove u pjesme, koji nisu postojali ranije."

Da li ste tip benda koji više svira uživo, ili više vremena provodi u studiju?
Greg: "Mi smo tip benda koji definitivno voli da svira uživo! Nažalost, nemamo mnogo šanse za to, tako da mnogo više vremena provodimo u studiju, a broj svirki koji smo uradili je izuzetno mali - samo 12. Mada, nadam se da će se to promjeniti u budućnosti..."

Najimpresivnije pjesme MOTW-a su mi definitivno "Girl With A Watering Can" i "Interlude 2"... na ovoj drugoj sam primjetio nešto u fazonu udaranja ritma po vodi?!
Greg: "Da, taj instrumental, "Interlude 2" jeste tačno to što si rekao. Snimili smo Sam-a kako udara ritam po vodi, umjesto na bubnjevima. To smo semplovali u pjesmi i dobili jednu neobičnu ritam sekciju. "Girl With A Watering Can" je za mene jedna od vrlo važnih pjesama, jer sam vezan za nju dosta."

maudlin3.jpg
Postoji li u bendu mastermind ili ste svi jednako uključeni u pisanje pjesama?

Greg: "Toby je mastermind u bednu i on piše muzičku osnovu, na koju svako od nas dodaje svoje dijelove, polirajući do kraja. Ja dodajem solaže, Terran klavijature, brass i neke teksture, Byron piše pjesme, Sam dodaje magiju bubnjeva, Nick bas dionice... Svi zajedo finaliziramo muziku do perfekcije."

Da li samo Byron piše texttove i o čemu oni govore?
Greg: "Većinom on odradi posao, mada je Toby pisao veći dio pjesama na prvih par albuma. Byrom je prošao kroz mnoge gadne događaje prije nego što smo počeli da radimo na "Bath / Leaving Your Body Map", tako da se tu mogu pronaći elementi mržnje, tuge, depresije... Toby je drugačiji i skriva značenje pjesama, tako da čitajući pjesme morate da ih shvatite na svoj način, jer je teško dokučiti šta je želio reći."

Hmm... pa to bi bilo sve za interview :) hvala na tvom vremenu i najbolje želje za novi album. Stay in FULL METAL!
Greg: "Hvala tebi što si odvojio vremena da nam postaviš pitanja! Svi u bendu cijene podršku koju dobijamo iz ostalih krajeva svijeta i uvijek mi je drago da upoznam ljude koji su zainteresovani u bend ili muziku generalno. Želim vam sve najbolje!"
 
i was going to paste the interview into a web translator and post the hilarious and stilted results, but there doesn't seem to be much in the way of Serbian translation applications online. good job with the whole globalization thing, Serb friends!